Tradīcijas
1930.-to gadu sludinājumi sēklu un stādu iegādei

Iepriekš publicējām ierakstu, kurā bija apskatāmi 1930.-to gadu sludinājumi sēklu un stādu iegādei. Tajos bieži vien bija norādīts “Cenu rādītājus izsūta uz pieprasījumu.”, “Cenu rādītāji par brīvu.” u.tml. Tāpēc šoreiz pastāstīsim par sēklu cenu rādītājiem.

Kā minēts A.Ķišķa rakstā “Sēklu cenu rādītājs” (“Mazpulks”, nr.3, 1936), “Tā ir interesanta grāmata, ko sēklu tirgotājs katru pavasari piesūta par brīvu, gaidīdams jūs savā veikalā iepirkties. Starp dažādiem augu un šķirņu nosaukumiem, milzīgajām saknēm, spilgtajiem tomātiem, gurķiem un daudzajām puķēm var jau tagad ziemā sajust zemes un vasaras smaržu.”

Sēklu cenrādī (katalogā) tika publicētas cenas un daudzumi, šķirņu apraksti, ieteikumi sēšanai un audzēšanai, to visu papildinot ar ilustrācijām vai fotogrāfijām. Klāt bija pievienotas pasūtījuma formas, izskaidroti pārdošanas noteikumi un piegādes kārtība.

Izmantotie materiāli no LLM krājuma: dažādu tirgotāju sēklu cenu rādītāji, “Mazpulks” nr.3 (1936), “Sētā un Druvā”, nr.14 (1939), “Sētā un Druvā” nr.9 (1938).

No raksta “Sēklu cenu rādītājs” (aut. A.Ķišķis), “Mazpulks”, nr.3, 15.03.1936.

“Tā ir interesanta grāmata, ko sēklu tirgotājs katru pavasari piesūta par brīvu, gaidīdams jūs savā veikalā iepirkties. Starp dažādiem augu un šķirņu nosaukumiem, milzīgajām saknēm, spilgtajiem tomātiem, gurķiem un daudzajām puķēm var jau tagad ziemā sajust zemes un vasaras smaržu.

Cenu rādītājs tātad nesatur vienīgi skaitļu rindas par latiem un kilogramiem, tur ir arī laba tiesa romantikas, tas ir sākums un ierosinātājs daudzām pārdomām un cerībām par nākošās vasaras dārzu, viņa izskatu, krāsām, auglību un ražu.

No otras puses tāds par brīvu saņemts cenu rādītājs ir ļoti plaša mācības grāmata ar vairākām nodaļām.

Vispirms – te var iepazīties ar daudziem dažādiem gan jau zināmiem, gan pavisam svešiem augiem un šķirnēm. Piemēram, vai jūs zināt, kas ir pastinaks un ķerbeļrācenis, kāda izskatās cinija, godecija, ešolcija – visus šos augus var redzēt uzzīmētus gandrīz vai katras sēklu tirgotavas cenu rādītājā. Parasti katalogos katram svešākam augam klāt ir arī īsi audzēšanas norādījumi. Saprotams, tur pateikts stipri maz, jāpalasa vēl grāmatās, jāpavaicā arī tiem, kam jau piedzīvojumi.

Sēklu cenu rādītājā daudz vietas ierādītas cenām, latiem un santīmiem. Patiesībā tas jau arī ir viņa galvenais uzdevums – pateikt, cik maksā tik un tik tādas un tādas sēklas. Pavasarī, pārdomājot ko nākošā vasarā audzēt, daudz vērības nākas pievērst atmaksāšanās aprēķinam.”

No raksta “Dārzaugu un puķu sēklu pasūtīšana”, “Sētā un Druvā”, nr.14, 06.04.1939.

“Ieradums beidzamā brīdī lielā steigā, kā un kur pagadās, iepirkties dārzaugu un puķu sēklas – atmetams. Sēklas jāapgādā jau laikus kādā lielā sēklu tirgotavā, vispirms rūpīgi apsverot, kādas sēklas un kādā daudzumā saimniecībai šogad nepieciešamas. Kad sēšanas brīdis pienācis, tad vairs nav laika braukt uz pilsētu; sēklām tad, kā mēdz teikt, jābūt jau pie rokas.

Vispārīgi, pēc dārzaugu un puķu sēklām nemaz īpaši uz pilsētu nav jābrauc; tās var izrakstīt pa pastu. Vispirms kādai lielākai sēklu tirgotavai, piem., Vienības sēklu tirgotavai Rīgā, Dzirnavu ielā 81/85, jānosūta atklātne, uzdodot savu vārdu un adresi, ar lūgumu izsūtīt cenu rādītāju. Jau pēc dažām dienām pieprasītais cenu rādītājs būs klāt. To pašķirstiet un uzmanīgi palasiet. Neaizmirstiet izlasīt arī pārdošanas noteikumus. Kad viss izdomāts un skaidrs, uzrakstiet pasūtījumu, atzīmējot savu vārdu un uzvārdu, pasta nodaļu, pagasta un mājas nosaukumu un cik gramus vai porcijas un par kādu cenu no katras pieminētās sēklas vēlaties iegūt.

Vecām, no iepriekšējiem gadiem atlikušām sēklām, ja tas vēl nav izdarīts, visdrīzākā laikā jāpārbauda dīgšanas spējas. Nepārbaudītas vai vāji dīgstošas sēklas nekādā gadījumā nedrīkst sēt. Saprotams, daudz gudrāk ir iegādāties sēšanai svaigas, labi dīgstošas sēklas, nekā sēt vecas, vāji dīgstošas sēklas.”

No raksta “Nenovilcinait dārzaugu sēklu pasūtīšanu!”, “Sētā un Druvā”, nr.9, 03.03.1938.

“Lielākās sēklu tirgotavas savus jaunos sēklu cenu rādītājus jau izsūtījušas. Ja Jums tas nav pienācis, tad pilsētā iebraucot, apgādājait to, vai arī aizrakstait sēklu tirgotavai, lai izsūta pa pastu. Sēklu tirgotavas to dara labprāt.

Pēc dārzaugu sēklām nav nemaz katrā ziņā pašam uz pilsētu jābrauc. Tās itin ērti var pasūtīt pa pastu. Katram cenu rādītājam pievienota pasūtījuma zīme. Šo zīmi izpildot (ierakstot tajā attiecīgajā nodalījumā sēklas daudzumu, nosaukumu, numuru, ja tāds katalogā atzīmēts, cenu) un naudu iemaksājot sēklu tirgotavas pasta tekošā rēķinā, sēklu tirgotava visdrīzākā laikā izsūtīs Jums sēklas pa pastu.

Naudu pārsūtot, pie sēklu cenas jāpieskaita vēl pakas pārsūtīšanas izdevumiem: 10 sant. par katriem 500 g , bet ne mazāk kā 30 sant. par paku. Ja vēlas sūtījumu ierakstīt, jāpierēķina vēl klāt 20 sant.

Sēklas var likt izsūtīt arī uz pēcmaksu. Tādā gadījumā pasts pie pārsūtīšanas izdevumiem pieskaita vēl īpašu komisijas naudu, kas gan ir ļoti maza.”